⚠️ Coronavirus / Covid 19 ⚠️

Following the government decision announced at 7.30 pm on Saturday 14 March, we inform you that Le Fresnoy closed to the public at midnight on Saturday 14 March. Our entire exhibition and film programme is therefore cancelled. This closure remains effective until further notice.

 

Concours 2020

Dossiers préselectionnés

Entretiens oraux :

Télécharger le document officiel


  • Lundi 29 Juin 2020

  • 10h30 : laura albrier (France) (2020-488)
  • 11h10 : younes ben Slimane (Tunisie) (2020-345) skype
  • 11h50 : judith auffray (France) (2020-250)
  • 12h30 : riccardo bertoia (Italie) (2020-459)
  • 14h40 : alice brygo (France) (2020-410)
  • 15h20 : charles blondelle (France) (2020-441)
  • 16h00 : anaïs-tohé commaret (France) (2020-302)
  • 16h40 : ivo aichenbaum (Argentine) (2020-162)
  • 17h20 : olivia degrez (Belgique) (2020-416)
  • 18h00 : emilio azevedo (Belgique, Brésil) (2020-118)

  • Mardi 30 Juin 2020

  • 10h00 : caroline dÉodat (France) (2020-175)
  • 10h40 : gwendal coulon (France) (2020-470)
  • 11h20 : irene dionisio (Italie) (2020-127)
  • 12h00 : guillaume delsert (France) (2020-361)
  • 14h40 : juliette dominati (France) (2020-247)
  • 15h20 : raymond gemayel (Liban, Canada) (2020-217)
  • 16h00 : rony efrat (Israël) (2020-399)
  • 16h40 : julián Ignacio garcía Long (Argentine) (2020-108) skype
  • 17h20 : ariane jouhaud (France) (2020-141)
  • 18h00 : che-yu hsu Che-yu (Taiwan) (2020-489)
  • 18h40 : aslan goisum (Russie) (2020-346) skype

  • Mercredi 1 Juillet 2020

  • 10h00 : lou le Forban (France) (2020-540)
  • 10h40 : joachim michaux (France) (2020-363)
  • 11h20 : lina laraki (Maroc, Sénégal) (2020-328) skype
  • 12h00 : dorian jespers (Belgique) (2020-457)
  • 12h40 : euna lee (République de Corée) (2020-525)
  • 14h40 : lucas leffler (Belgique) (2020-502)
  • 15h20 : adriana (nana) maiolini (Brésil, Italie) (2020-479) skype
  • 16h00 : miguel rojas Palencia (Espagne) (2020-445)
  • 16h40 : magalie mobetie (France) (2020-379)
  • 17h20 : claire paugam (France) (2020-514) skype
  • 18h00 : daniel peñaranda Restrepo (Colombie) (2020-227) skype

  • Jeudi 2 Juillet 2020

  • 10h00 : guillaume thomas (France) (2020-518)
  • 10h40 : ghyzlÈne boukaÏla (Algérie) (2020-318)
  • 11h20 : kapitolina tcvetkova (Russie) (2020-389)
  • 12h00 : chuxun ran (Chine) (2020-261)
  • 14h40 : yunyi zhu (Chine) (2020-107)
  • 15h20 : mathilde reynaud (France) (2020-485)
  • 16h00 : nobori toshihiro (Japon) (2020-338)
  • 16h40 : candela sotos (Espagne) (2020-138)
  • 17h20 : lucien valle (France) (2020-222)
  • 18h00 : martina stella (Italie) (2020-320)

  • Vendredi 3 Juillet 2020

  • 10h00 : baptiste brossard (France) (2020-278)
  • 10h40 : julien tortora (France) (2020-387)
  • 11h20 : gohar martirosyan (Arménie) (2020-412) skype
  • 12h00 : agata wieczorek (Pologne) (2020-224)
  • 12h40 : lou morlier (France) (2020-300)
  • 14h30 : malte zander (Allemagne) (2020-385)
  • 15h10 : hope strickland (Royaume-Uni) (2020-129)
  • 15h50 : sara mesfer (Arabie saoudite) (2020-370) skype
  • 16h30 : rosario cabred (Argentine) (2020-527)

Candidats en liste d'attente :

    • clyde gates (Belgique) (2020-465), binôme avec Sanson Gabriel
    • sebastián múnera (Colombie) (2020-393)
    • manon pretto (France) (2020-443)
    • gabriel sanson (France) (2020-437), binôme avec Clyde Gates